Slik blir MGP i Skien!

Her er de sju artistene som skal konkurrere i tredje delfinale i MGP, presentert i samme rekkefølge som de skal opptre. 

Melodi 1:I'll Take You High

Framføres av Mira Craig
Tekst og melodi: Mira Craig

Mira Craig er en norsk/amerikansk artist, låtskriver og produsent. Hun har gitt ut tre album, har sitt eget plateselskap, Homemade Records, og er en av de første artistene som noen gang har solgt til gull med r&b i Norge. Mira er kjent for å eksperimentere med ulike stiler og sjangere fra hele verden. Hun har jobbet med artister og produsenter som Snoop Dogg, Timbaland, 50 Cent og Tony Yayo, og varmet opp for en rekke kjente artister som John Legend, Wyclef Jean, Pharrel Williams, Snoop Dogg, Diddy, Lauren Hill, A-ha og Chris Cornell. I 2006 ble hun nominert The European Music Award, nominert til Spellemannsprisen for beste nykommer og beste kvinnelige artist, og vant Alarm prisen som beste nykommer. Mira Craig er låtskriveren bak "Hold On Be Strong" som vant MGP i Norge, og endte på en sterk femteplass i den internasjonale finalen i Beograd 2008. Denne høsten har Mira Craig vært dommer i talentkonkurransen X-Factor på TV2.

Melodi 2: Barracks On The HillFramføres av Fred Endresen
Tekst: Olaf Øwre
Melodi: Fred Endresen

Fred Endresen er musiker, låtskriver og produsent fra Mosjøen i Nordland, og har jobbet som musiker og artist siden begynnelsen av 1990-tallet. Som frilansmusiker har han spilt med artister som Halvdan Sivertsen, Lynni Trekrem, Jørn Hoel og Åge Aleksandersen, og han jobber blant annet med bandene Spur Of The Moment og Even More. Fred Endresen spiller også med bandet The Publiners som deltok i MGP i 2009, og kom til en sterk finaleplass i Oslo Spektrum. Til daglig jobber Endresen som produsent i Studio Nord, og produserer for tiden The Publiners tredje album som slippes våren 2010.

Melodi 3: Million Dollar BabyFramføres av Belinda BrazaTekst og melodi: Robin Nordahl, Frode Andersen og Gerard James Borg

Belinda Braza er halvt filippinsk, opprinnelig fra Bergen, men har vært bosatt i Oslo de ti siste årene. Hun er utdannet på Bårdar Akademiet, og jobber både som koregraf og danser. Belinda startet sin karriere som 17-åring, da hun danset for Bergensartisten Stig Van Eijk i den norske og internasjonale finalen i MGP 1998. Etter dette fikk hun tilbud om å lede sitt eget ungdomsprogram på TV Hordaland, og jobbet aktivt i studio som sanger og låtskriver, før hun bestemte seg for en karriere som profesjonell danser. Hun har blant annet danset i musikalen "Fame" på Chat Noir, og jobbet i flere store teaterproduksjoner som danser og koregraf. I tillegg har Belinda også jobbet på film-, tv- og underholdningseventer.

Melodi 4: My Heart Is YoursFramføres av Didrik Solli-TangenTekst og melodi: Hanne Sørvaag og Fredrik Kempe

Didrik Solli-Tangen er en ung operasanger fra Porsgrunn. Han har vokst opp i et musikalsk hjem, og det var faren som fikk Didrik til å ta sangtimer hos pedagog Anders Vangen da han var 16 år. I 2008 begynte Didrik på Barratt Due Musikkinstitutt, hvor han fremdeles er elev. Han regnes som et stort musikalsk talent, og har i tillegg til å være sanger, også spilt trommer. Didrik fikk mye oppmerksomhet da han framførte Torna A Sorriento på TV-aksjonen 2009 sammen med Alexander Rybak og Barratt Dues Juniororkester. Han har også gjort en rekke konserter sammen med Anders Vangen i Telemark siden han startet å synge. Høsten 2007 sang han i USA på Norsk høstfest i Nord-Dakota.

Melodi 5: European GirlFramføres av The DiamondTekst og melodi: Matias Tellez, Håkon Njøten og Axel Vindenes

Gruppen The Diamond frontes av Bergensguttene Matias Tellez, Håkon Njøten og Axel Vindenes. Matias Tellez er låtskriver, artist og produsent fra Bergen. Han har klassisk musikkbakgrunn og har spilt piano, fiolin og gitar fra han var ung. Han ble tidlig utpekt som stort talent da han spilte på Øyafestivalen og by:Larm som femtenåring. I 2008 ble han kåret til "Årets Urørt" med låten "Brand New Kicks".Håkon Njøten kommer fra Gulen og er musiker, artist og låtskriver. Han ble kjent da han kom på femteplass i Idol 2004, og ga ut singelen "Som sommeren" i 2006. Han har siden jobbet med en rekke forskjellige musikkprosjekter, som blant annet den akustiske elektropopgruppen The Micropops som turnerte i 2009 og hadde sommerhiten Moonlight.Axel Vindenes er en tekstforfatter, musiker og produsent fra Bergen, og har sammen med bandet Kakkmaddafakka spilt på en rekke festivaler i Norge. Kakkmaddafakka ble kåret av Dagbladet til by:Larms beste band i 2007. The Diamond består i tillegg av Kim Furuhaug, Thomas Sævig og Stian Sævig.

Melodi 6: Tokyo NightFramføres av Karoline Garfjell 
Tekst og melodi: Aggie Peterson

Karoline Garfjell fra Lyngseidet i Troms, er en artist og musiker som har drevet med musikk hele livet. Hun har variert musikalsk bakgrunn, og har vært med i alt fra kor til rockeband.I 2004 deltok hun i Idol og her kom hun til semifinalen. Siden det har hun samarbeidet med blant annet Espen Lind. Karoline bor for tiden i Oslo der hun studerer musikk på Nordisk Institutt for Scene og Studio (NISS). Hun skriver egne låter i sjangeren singer/songwriter.

Melodi 7: Don´t Want To Lose You AgainFramføres av a1Tekst og melodi: Ben Adams, Mark Read, Christian Ingebrigtsen, David Eriksen

Den britisk/norske gruppen a1 består av Mark Read, Ben Adams og Christian Ingebrigtsen. Gruppen spilte sammen fra 1998-2002, og hadde en stor internasjonal karriere. Med debutalbumet Here We Come (1999) hadde de flere singler på topp av britiske hitlister, men det store gjennombruddet kom likevel med albumet The A list (2000) med førsteplasser på hitlistene både i Storbritannia og i Norge. I 2001 vant de prisen som "British Breakthrough Act" under BRIT Awards. Bandets siste studioalbum Make it Good kom i 2002, og kort tid etterpå var a1 oppløst. Etter mange års stillhet opptrådte gruppen på Allsang på Grensen i august 2009, og i desember 2009 gjorde a1 comeback med konsertene "Celebrating" på Christiana Teater i Oslo.

MGP 2010Tre delfinaler gjennomføres i Ørland, Bodø og Skien, med 7 konkurrerende melodier i hver delfinale. "Siste Sjansen" sendes direkte fra Sarpsborg med 8 melodier som konkurrerer. Til slutt står 8 finalister igjen i Oslo Spektrum, lørdag 6.februar 2010, og en vinner skal kåres til å bli Norges bidrag i Eurovision Song Contest i mai 2010.

www.nrk.no/mgp

MGP 2010 produseres av Dinamo Story og NRK

Programledere: Per Sundes og Marte Stokstad

Prosjektleder NRK: Leif-Åge Reme, tlf: 918 31 519

Pressekontakt NRK: Anja Nylund Hagen, tlf: 911 64 716

 

Relaterte medarbeidere
Dag Hvaring
Marcus Dahlqvist
Hilde Maren Schjager
Pia Basberg
Magnus Due-Tønnessen
Mattias Carlson
Petter Testmann-Koch

Melodi Grand Prix 2012
Eyeworks / 17. januar 2012

Melodi Grand Prix 2012

Eyeworks Dinamo produserer Melodi Grand Prix for NRK1

Les mer
Spellemannprisen 2011
Eyeworks / 13. januar 2012

Spellemannprisen 2011

Eyeworks Dinamo produserer Spellemann for NRK lørdag 14 januar direkte fra Folketeateret

Les mer
Velger Dinamo som byggmester
Reklame / 12. desember 2011

Velger Dinamo som byggmester

En av verdens best likte merkevarer til Dinamo.

Les mer
Artistgalla 2011
Eyeworks / 9. desember 2011

Artistgalla 2011

Eyeworks Dinamo og Bie Produksjon produserer Artistgalla til inntekt for Flyktninghjelpens arbeid for barn på flukt. .

Les mer
Jul På Slottet
Eyeworks / 8. desember 2011

Jul På Slottet

DD.MM. Kongen og Dronningen inviterer for første gang til TV-sendt julekonsert på Det kongelig slott. Det er Eyeworks Dinamo som produserer.

Les mer
Nobel Peace Prize Concert
Eyeworks / 7. desember 2011

Nobel Peace Prize Concert

Eyeworks Dinamo produserer Nobel Peace Prize Concert 11 desember i Oslo Spektrum.

Les mer
Fire pallplasser til Dinamo
6. desember 2011

Fire pallplasser til Dinamo

Prisdryss i Max Marketing Mix for ”de viktigste minuttene”.

Les mer
Klassisk julekonsert fra Vang Kirke
Eyeworks / 25. november 2011

Klassisk julekonsert fra Vang Kirke

Årets Klassisk Julekonsert kan nå 90% av TV-seerne i USA. Produksjonen gjøres av Eyeworks Dinamo for andre år på rad.

Les mer